LDIP skal vise hvilke investeringskostnader og finansieringsbehov som vil være nødvendig i de neste 10 årene.
Dette er første gang det utarbeides en langsiktig drifts- og investeringsplan i Lindesnes kommune. I dette utkastet har fokuset i første rekke vært på investeringsplan, og noe mindre på driftsplan. Investeringsplanen skal synliggjøre behov for investeringer i et lengre perspektiv enn fire år, basert blant annet på befolkningsutviklingen i de ulike aldersgruppene og behov for investeringer i vann- og avløp, basert på hvor utbygging vil skje.
De fire første årene i LDIP er i hovedsak en rullering av handlingsplan 2025-2028. De siste seks årene skal bestå av forventede investeringer innenfor følgende områder:
- Vann og avløp
- Barnehage og skolebygg
- Pleie og omsorg (boliger, institusjonsplasser og korttidsplasser)
LDIP består også av en enkel driftsdel, der renter og avdrag av investeringene er inkludert. I tillegg synliggjøres endringer som følge av demografi, blant annet redusert behov i Oppvekst pga færre barn og økte behov til Velferd pga flere eldre og økt behov.
LDIP skal rulleres årlig.
Last ned og les Langsiktig drifts- og investeringsplan (PDF, 2 MB)